В Державному історико-культурному заповіднику «Трипільська культура» 8 листопада проведуть науково-краєзнавчу конференцію «Уманщина в подіях української революції 1917-1921 років» та військово-історичну реконструкцію.

Про це розповідає пресслужба Черкаської ОДА, передає ЧЕСНО.

Обидві події присвячені 100-річчю Легедзинського антибільшовицького повстання під керівництвом голови підпільного Уманського повстанкому, отамана – Петра Дерещука, яке відбулося 10 листопада 1920-го року.

Повстання, за різними джерелами, охопило чотири села сучасного Тальнівського району та одне – Новоархангельського. Основні сутички між повстанцями (біля 4-х тисяч осіб) та частинами Червоної армії, що дислокувалися в Умані, відбулися на околицях Легедзиного та в самому селі.

Повстанці проти ворожої кінноти активно використовували землеробські кінні борони – як заслін. Їхня кількісна перевага не могла компенсувати стрілецьке озброєння червоних частин. Повстання закінчилося поразкою (загинуло до 250 повстанців, у заручники було взято 100 підлітків, у Легедзиному спалено 20 хат «петлюрівських активістів», в інших повсталих селах – по 10).

Проте сам його факт засвідчує жертовність української нації в боротьбі за свою свободу та високі організаційні здібності українських загонів в умовах партизанської війни.
План проведення конференції буде розіслано найближчим часом.

До військової реконструкції планується залучити до 80 осіб з відповідних клубів Києва, Одеси, Вінниці, Кам’янця-Подільського.