Тварини на Землі переживають шосте масове вимирання, яке може стати найбільшим з часів динозаврів.

Про це пише The Guardian з посиланням на звіт Всесвітнього фонду дикої природи (WWF), передає ChesnoNews.

Так, популяція дикої природи на Землі між 1970 і 2018 роками скоротилася в середньому на 69%. Вчені зробили такі висновки, проаналізувавши 32 000 популяцій 5 230 видів тварин. Вкрай високі показники вимирання спостерігаються як у вологих тропічних лісах, так і в більш степових кліматичних зонах та навіть в океані.

Найрізкіше зниження популяції дикої природи (на 94% за 48 років) зафіксували у Латинській Америці та Карибському регіоні.

«Найбільше скорочення в регіоні, де розташовані найбільші в світі тропічні ліси Амазонки. Темпи вирубки лісів там прискорюються, позбавляючи цю унікальну екосистему не лише дерев, але й дикої природи, яка залежить від них, і здатності Амазонки виступати як один із наших найбільших союзників у боротьбі зі зміною клімату», — пояснила виконавча директорка WWF Таня Стіл.

На другому місці за ступенем вимирання Африка — 66%, за нею Азія та Тихоокеанський регіон — 55%, Північна Америка – 20%, а також Європа та Центральна Азія зазнали падіння на 18%.

Серед причин вчені називають вирубку ліси та забруднення планети в промислових масштабах, однак найважливішим фактором, на їхню думку, є зміни у землекористуванні.

«На глобальному рівні, зниження, яке ми спостерігаємо, викликано втратою та фрагментацією середовища існування, спричиненою глобальною сільськогосподарською системою та її розширенням до перетворення незайманих місць проживання тварин на райони виробництва їжі», — каже виконавчий директор з охорони природи WWF у Великобританії Майк Барретт.

Тваринам важко пересуватися наземними ландшафтами, оскільки вони заблоковані інфраструктурою та сільськогосподарськими угіддями. Так, лише 37% річок довжиною понад 1000 км станом на 2022 рік залишаються доступними для тварин по всій своїй довжині і лише 10% заповідних територій світу з’єднані між собою.

Однак масштабне вимирання можна зупинити. Зокрема, науковці розробляють стандарт для вимірювання потенціалу збереження тварин, відомий як «зелений статус». Концепція дозволить знайти способи відновлення для деяких видів, яким загрожує зникнення.

«Для того, щоб побачити будь-який вигин кривої втрати біорізноманіття, треба мати ці чіткі вимірювані цілі. Справа не лише в збереженні, а й у зміні виробництва та споживання. Єдиний спосіб це зробити — всесвітні глобальні законодавчі зміни, направлені на збереження клімату і природи», — заявив керівник підрозділу індикаторів та оцінок Зоологічного товариства Лондона Робін Фрімен.