Завдяки програмі “Доступні ліки” люди з хронічними захворюваннями отримують життєвонеобхідні препарати безоплатно або з доплатою. Це допомогає підтримувати якість життя та запобігати ускладненням. Попри війну програма “Доступні ліки” розширюється. А препарати для лікування хронічних захворювань стають доступнішими.
За час повномасштабної війни програма розширилася трьома новими напрямами: хвороба Паркінсона, комбіновані препарати для лікування хронічного обструктивного захворювання легень. А на початку 2023 до неї додалися імуносупресивні препарати для людей у посттрансплантаційному періоді.
Нині програма реімбурсації охоплює 8 напрямів та 486 лікарських засобів:
– серцево-судинні хвороби (в т.ч. препарати для профілактики інсультів та інфарктів) – 227 торгових назв;
– діабету ІІ типу – 56 торгових назв;
– хронічні хвороби нижніх дихальних шляхів ( в т.ч. бронхіальна астма) – 24 торгові назви + 9 комбінації;
– розлади психіки та поведінки, епілепсія – 66 торгових назв;
– нецукровий діабет – 4 торгові назви;
– інсуліни – 72 препарати;
– хвороба Паркінсона – 7 торгових назв;
– імуносупресивні препарати для людей в постранслпнтаційному періоді – 21 торгова назва.
Перевірити, які саме ліки включені в програму реімбурсації та, які є повністю безоплатними, а які з доплатою, можна в Реєстрі за посиланням.
Всього 12 920 аптек відпускають ліки за програмою “Доступні ліки”. Зокрема, інсуліни – 11 446 аптек та аптечних пунктів, препарати при хворобі Паркінсона – 12 091, ліки при розладах психіки та поведінки – 12 251.
Для того, щоб отримувати препарати за програмою «Доступні ліки» необхідно:
1. Звернутись до відповідного лікаря (декларація не потрібна під час воєнного стану):
– у разі серцево-судинних захворювань, цукрового діабету II типу, бронхіальної астми – до сімейного лікаря, терапевта або педіатра;
– для лікування розладів психіки та поведінки — до психіатра.
– лікування епілепсії — до психіатра або невролога.
– для лікування нецукрового або інсулінозалежного діабету — до ендокринолога.
– при хворобі Паркінсона – до невролога.
За цими напрямами лікарі-спеціалісти створять план лікування для пацієнта в електронній системі охорони здоров’я. Та випишуть перший рецепт. Наступні рецепти зможуть виписувати також лікарі первинної медичної допомоги: сімейний лікар, терапевт або педіатр.
– імуносупресивні препарати – рецепт може створити лише трансплант-координатор.
2. Отримати паперовий або е-рецепт.
3. Знайти аптеку, яка відпускає ліки за програмою «Доступні ліки». Аптеки, які беруть участь у програмі реімбурсації, можна впізнати візуально. Вони мають на дверях наліпку «Тут є “Доступні ліки”», а ті, де можна отримати інсулін, мають наліпку «+Інсуліни». Або:
– через дашборд на сайті НСЗУ. На 2-й сторінці в меню зліва оберіть область або ваш населений пункт та потрібний напрямок програми реімбурсації.
– зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.
– через чат-бот «Спитай Гриця».
4. Отримати ліки в аптеці. Для цього покажіть рецепт працівнику аптеки.
В другій половині року в програму “Доступні ліки” планується включити тест-смужки в продовження підтримки людей із інсулінозалежним діабетом. А також знеболювальні для паліативних хворих.