Ні для кого не секрет, що людство готується до подорожі на Марс та його ймовірної колонізації. Для того, щоб люди вижили під час цієї подорожі, їм знадобиться кисень: як для дихання, так і для палива ракет, щоб повернутися на Землю. Цю проблему може вирішити новий роботизований штучний інтелект, який міг би витягувати кисень із води на Червоній планеті.
Робот, якого команда вчених називає “A.I. Chemist” (Ш.І. Хімік), використовував модель машинного навчання, щоб знайти сполуку, яка могла б викликати хімічну реакцію з утворенням кисню на Марсі. Сполука, відома як каталізатор, виготовлена повністю з елементів, знайдених у марсіанських метеоритах, що означає, що якщо така система могла б надійно працювати, космічним мандрівникам не потрібно було б транспортувати кисень або навіть каталізатор, необхідний для його виробництва.
Атмосфера Марса містить лише сліди кисню, але вчені виявили докази існування рідкої води під південною крижаною шапкою планети, а також водяного льоду під поверхнею. Щоб створити придатний для дихання газ, дослідники хотіли знайти спосіб розщепити цю воду на молекули водню та кисню за допомогою матеріалів, знайдених на Марсі.
Їхній робот проаналізував п’ять метеоритів, які прилетіли з Марса або мали склад, подібний до складу марсіанської поверхні. За допомогою лазера він виявив у зразках значну кількість заліза, нікелю, кальцію, магнію, алюмінію та марганцю.
З цих шести елементів алгоритм робота визначив, що він може виробляти понад 3,7 мільйона можливих молекул для розщеплення води та утворення кисню на Червоній планеті. Автори дослідження пишуть, що пошук найкращого з цього великого списку лише людськими силами зайняв би приблизно 2000 років. Але для A.I. Chemist, цей процес тривав лише кілька тижнів.
Щоб визначити найкращу формулу, робот проаналізував дані за допомогою алгоритмів машинного навчання та теоретичних моделей. Він створив і випробував 243 можливих каталізатори. Дослідники зазначають, що на Землі ми не використовуємо ці шість елементів, тому що у нас є більше вибору. Це не найкращі елементи для створення каталізатора, але це ті обмеження, з якими доводиться стикатися у подорожах на інші планети.
З обраним каталізатором система могла б виробляти кисень з марсіанських матеріалів при температурі близько мінус 37 градусів за Цельсієм, демонструючи, що хімічна реакція може бути здійсненною на холодній поверхні Марса.
Примітно, що робот зміг здійснити весь процес (аналізувати зразки гірських порід, визначати найкращий можливий каталізатор і виробляти його) без втручання людини.
Тепер авторам нового дослідження доведеться перевірити, чи може їхній робот працювати в марсіанському середовищі, де склад атмосфери, щільність повітря, вологість, гравітація тощо кардинально відрізняються від земних.