В Україні вже наступного року планується провести відкрите тестування державних цифрових грошей — е-гривні.
Про відповідні плани розповіли в Національному банку України (НБУ).
За даними регулятора, планується провести пілотний проєкт у 2025 році. Однак є низка факторів, які можуть вплинути на терміни на тестування е-гривні, яка стане першою CBDC (цифрова валюта центральних банків) в Україні.
В першу чергу Нацбанк повинен з’ясувати готовність учасників фінансового ринку брати участь в зазначеному пілоті та визначити партнера, що надасть своє технологічне рішення для тестування е-гривні, яке відповідатиме вимогам НБУ та архітектурі активу. Також потрібно налаштувати відповідну інфраструктуру.
Наразі відомо, що тестувати е-гривню планують у відкритому середовищі з реальними користувачами та надавачами платіжних послуг. Тобто скористатися державними цифровими грошима зможуть усі охочі. В основі е-гривень лежатиме технологія DLT (Distributed Ledger Technology).
«Ціллю пілоту є тестування е-гривні для визначення технологічних перспектив виконання функцій грошей, задоволення потреб користувачів платіжних послуг та перевірка гіпотез щодо програмованості», — зазначили в НБУ.
Е-гривня – це український аналог CBDC. Це третя форма грошей, яка існуватиме паралельно з готівкою та безготівкою. На відміну від останніх, електронні гроші не потребуватимуть посередників (таких як банки або фінкомпанії), а будуть прямими зобов’язаннями НБУ (як і готівка), хоча існуватимуть у цифровій формі.