Із зимовим періодом пов’язана велика кількість цікавих фактів та дивовижних історій.
На тлі аномального потепління, яке охопило практично всю територію України, Мета.UA підготувала добірку з 10 цікавих і незвичайних фактів, пов’язаних із зимою, холодом та морозами.
1. У тропічних та екваторіальних районах Землі як такої зими не існує, проте аналогом зимового сезону в цій місцевості виступає період із меншою кількістю опадів та більш низькими показниками середньої температурами повітря.
2. Завдяки витягнутої орбіти Землі, її відстань від Сонця змінюється протягом року. Саме на початку січня наша планета виявляється на 3 млн. км ближче до Сонця, ніж у липні. Крім того, у точці найбільшого зближення з Сонцем (перигелії) швидкість руху Землі зростає приблизно на 1 км/с. Однак таких змін в орбітальних характеристиках ми, як правило, не помічаємо у повсякденному житті.
3. Найбільш холодна зима в Україні відмічалася у 1929, 1940 та 1987 роках. У зазначені роки середньомісячні показники температури у січні та лютому нерідко досягали -15…-17 °С, що на 10 – 13 °С нижче за норму, а в окремі дні стовпчик термометру опускався до -35…-40 °С. На заході України взимку 1929 року спостерігалися аномальні снігопади із заметами у кілька метрів. У XXI столітті найхолоднішою була зима 2006 року.
4. В багатьох країнах Стародавнього світу Новий рік відзначали не взимку, як зараз заведено, а в день весняного рівнодення – 21 березня. Вважається, що ця традиція виникла у давній Месопотамії, на території двох річок – Тигра та Євфрату. Щороку цими днями у річці Тигр починала прибувати вода.
5. Серед безлічі різних фобій (тобто нав’язливих страхів) існує рідкісний вид – кіонофобія. Цей стан полягає у страху перед холодом, снігом та льодом, а також зими в цілому як сезону. Людям з такою особливістю протипоказано жити в країнах із суворим кліматом та сніжними зимами, тому вони намагаються перебратися до регіонів із теплішим та більш м’яким кліматом.
6. Деякі види північних оленів, що живуть за Полярним колом, змушені перебувати у темряві по кілька тижнів на рік під час полярної ночі. Щоб пристосуватися до таких умов, невелика область тканини за сітківкою ока, яка називається «тапетум», змінює колір із золотистого у літні місяці на синій взимку. Це дозволяє очам оленів бачити в ультрафіолетовій частині спектру і не губитися на місцевості у темряві.
7. Існує таке поняття як «снігова лінія». Вона показує, на якій висоті сніг та крига може зберігатися протягом усього року. Виходить, що навіть у деяких тропічних та екваторіальних районах на значній висоті зима триває протягом усього року (наприклад, на вершині таких гір як Кіліманджаро чи Кенія в Африці), де переважають температури нижче 0 °С.
8. У кліматології часто застосовується термін «метеорологічна зима», яка відрізняється від календарної тим, що момент її настання визначається за середньою температурою повітря, яка не повинна перевищувати позначку 0 °С протягом декількох днів. Щорічно час початку та закінчення метеорологічної зими може коливатися у значних межах та відхилятися від звичних нам календарних дат у той чи інший бік.
9. Найбільш холодною планетою у Сонячній системі вважається Уран. В атмосфері цього газового гіганту було зареєстровано температуру -224 °С. Такі низькі показники температури пов’язані з тим, що планета має вкрай низький потік тепла з її надр, а сонячного випромінювання недостатньо, щоб прогріти атмосферу до більш високих показників.
10. Традиція ліпити взимку сніговиків зародилася досить давно. Вже у XIV столітті європейці ліпили сніговиків виключно для розваг. Пов’язані з ними забобони тривалий час зберігалися лише у Норвегії. Там робили із снігу «білих тролів», які захищали від злих духів будинки місцевих мешканців.