
Дослідники Університету Кертіна зробили унікальне відкриття, знайшовши в Західній Австралії найдавніший на Землі кратер, що утворився внаслідок падіння метеорита. Цей кратер, віком близько 3,5 млрд років, приховувався серед стародавніх порід регіону Норт-Поул-Дом у Пілбарі.
Про це пише Interesting Engineering.
“До цього найдавніший відомий кратер мав вік 2,2 млрд років, тому нинішня знахідка значно старша і змінює уявлення про ранню історію Землі”, — заявив професор Тім Джонсон, співавтор дослідження.
Доказами зіткнення стали знайдені у породах “конуси руйнування” — унікальні конусоподібні структури, що формуються лише під впливом потужних ударних хвиль від падіння метеоритів. Фахівці встановили, що космічне тіло врізалося в Землю на швидкості понад 36 000 км/год, утворивши кратер діаметром близько 100 кілометрів і розкидавши уламки на величезну територію.
Вчені підкреслюють, що відкриття такого древнього кратера відкриває унікальне вікно в період, коли Земля тільки формувалася, зазнаючи частих катастрофічних ударів. Саме такі події могли значно вплинути на умови виникнення життя.
На той час наша планета мала зовсім інші умови — часті виверження вулканів, відсутність озонового шару і вільного кисню. Попри це, саме такі місця зіткнень, де утворювалися басейни з гарячою водою, могли стати ідеальним середовищем для розвитку перших мікроорганізмів.
Крім того, така подія могла суттєво вплинути й на формування земної кори.
“Ця величезна кількість енергії могла підштовхнути одну частину кори під іншу або змусити магму піднятися з глибин мантії до поверхні”, — наголосив інший співавтор дослідження, професор Кріс Кіркланд.
Дослідники припускають, що подібні метеоритні удари були важливими у формуванні кратонів — стабільних давніх основ сучасних континентів.