Національна кампанія «Вільний вибір лікаря» стартувала в Україні понад півтора роки тому. Відтоді кожен громадянин обирав терапевта, педіатра чи сімейного лікаря. За цей період на Черкащині підписали 927, 619 тисяч (77%) декларацій з сімейними лікарями.

Про це зазначають в Управлінні охорони здоров’я облдержадміністрації.

Там кажуть: найчастіше договори укладають пацієнти віком від 40 до 64 років, що становить 36,38% від загальної кількості. Однак близько 280 тисяч черкасців не підписали угоди.

У 2020 році реалізують частину реформи вторинної ланки, у результаті значення декларації, підписаної із сімейним лікарем, зросте. За рекомендацією МОЗ, черкасці ще можуть обрати сімейного лікаря, оскільки мають на це гарантоване право. Головне знайти фахівця, який не набрав граничну кількість пацієнтів. Один лікар може обслуговувати щонайбільше дві тисячі пацієнтів.

Обрати свого лікаря просто

Крок 1

Оберіть за вашими особистими критеріями заклад чи лікаря. Ви можете скористатися порадами знайомих чи відвідати найближчі заклади та дізнатися там детальну інформацію про лікарів.

Крок 2

Перегляньте мапу https://ehealth.gov.ua/yak-obraty-likarya/#map_h та перевірте, чи можна підписати декларацію в обраному закладі. Також лікарні, які функціонують у системі, можна розпізнати за наліпкою «Тут можна обрати свого лікаря».

Крок 3

Візьміть із собою паспорт, ідентифікаційний код і мобільний телефон. Якщо потрібно підписати декларацію для дитини до 14 років — візьміть також свідоцтво про народження дитини.

Крок 4

Зверніться у реєстратуру медзакладу та повідомте, що хочете підписати декларацію.

Крок 5

Уповноважений працівник медзакладу (працівник реєстратури, медсестра або лікар) введе ваші дані в електронну систему. На мобільний надійде СМС з кодом, повідомте його працівнику лікарні.

Крок 6

З електронної системи роздруковується декларація з вашими даними. Уважно перевірте, чи всі ваші дані правильні. Якщо потрібно — працівник закладу відредагує інформацію в системі та роздрукує декларацію ще раз. Підпишіть два екземпляри роздрукованого документа. Один ви забираєте з собою, інший залишається у закладі.

Крок 7

Працівник закладу підтверджує вашу декларацію своїм електронним підписом і надсилає в електронну систему.

Ви можете отримати низку безкоштовних послуг згідно з декларацією:

– спостереження за здоров’ям пацієнта та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, патологічних станів;

 профогляди для семи груп ризику; рецепти на ліки, зокрема, за програмою «Доступні ліки»;

 7 базових досліджень;

 вакцинація за календарем щеплення; знеболення; видачі лікарняних й інших довідок; взяття біоматеріалів і медичні втручання.

Повний перелік послуг можна переглянути за покликанням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0348-18/paran100#n100.

Що робити, якщо в деяких закладах первинної медичної допомоги пацієнтам не дають можливості обрати свого лікаря?

  1. Перш за все подумайте, чи не варто обрати інший медичний заклад, в якому не будуть намагатися порушувати ваші права, встановлені законом.
  2. Процитуйте лікарю «Порядок вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу», затверджений Наказом МОЗ №503 від 19 березня 2018 року. Саме цей обов’язковий до виконання документ регламентує процес вибору лікаря, подання та припинення дії декларації щодо вибору медика.
  3. Зверніться за роз’ясненнями до головного лікаря. Якщо він відмовляє у реалізації вашого права на вільний вибір фахівця, зверніться до місцевого управління охорони здоров’я із заявою.

Нагадуємо, що для відмови у підписанні декларації є лише дві причини:

– лікар уже набрав оптимальну кількість пацієнтів;

– заклад не підключений до системи.