Американське космічне агентство NASA 5 жовтня 2023 року має намір запустити місію до унікального астероїда Психея. Його особливість полягає у тому, що це небесне тіло може виявитися оголеним металевим ядром колись молодої планети.
Про це розповідає New Scientist, передає ChesnoNews.
Якщо здогад вчених виявиться вірним, це може розкрити людству таємницю формування нашої рідної планети Земля.
Психея робить повний оберт навколо Сонця за 5 земних років. Цей астероїд має всього 300 кілометрів у найширшому місці, тож це робить його досить маленьким, особливо зважаючи на те, що у найближчій точці до Землі він все одно знаходиться втричі далі, ніж далекий Марс. Ці два фактори призвели до того, що земні вчені мають дуже мало спостережень за ним і майже нічого не знають про його поверхню, походження і навіть склад.
За тими даними, які є у наявності, Психея, найімовірніше майже повністю складається з металу, більша частина якого, як припускають вчені – залізо.
В ЗМІ уже навіть припускали, що NASA цікавить не стільки наукова складова місії до астероїду, як оцінка його вартості, аби згодом доправити його на орбіту Землі для розбору на дорогі запчастини. Але вчені цілком заперечують навіть можливість такого розвитку подій.
“У нас немає технології, щоб доставити його назад, і навіть якби нам вдалося повернути його на Землю, це, ймовірно, було б катастрофічною помилкою для планети, тому що ми не знаємо, як припаркувати щось на орбіті”, – заявила головна дослідниця місії NASA Psyche Лінда Елкінс-Тантон з Університету штату Арізона.
Вона наполягає, що Психея призначена “лише для наукових досліджень, а не для отримання прибутку”.
Як розповіла Елкінс-Тантон, незнання вчених про те, яким саме є астероїд робить лише більш захопливим його дослідження, оскільки люди ніколи раніше не бачили об’єкт такого типу зблизька. Дистанційні спостереження, які проводилися останнім часом, вказують на те, що Психея може містити більше силікатних мінералів, ніж очікувалося раніше.
Науковиця впевнена, що цей астероїд в будь-якому випадку буде дуже незвичним для людського ока.
“Хто знає, як він виглядає? Ми буквально не маємо жодного уявлення. Коли ми робимо кратери в металі в лабораторії, трапляються дивні речі. Ви можете отримати шипи і пісок з металевих кульок по всій поверхні, а також уступи і скелі, які відрізняються від того, що ми бачимо на кам’янистих світах” – зазначила вона.
Але й це не все. Такі металеві космічні об’єкти, як Психея можуть бути ключовим інгредієнтом формування скелястих світів. Навіть таких, як Земля. Наша планета, як і інші кам’янисті світи, містять залізні ядра, але вчені ніколи не мали можливості для їх безпосереднього вивчення, оскільки вони знаходяться дуже глибоко під землею. Тепер же Психея може дати нам такий шанс.
“Як вид, ми так прив’язані до кам’янистих планет, але єдиним відсутнім інгредієнтом, який ми ніколи не могли дослідити зблизька, є металеве ядро. Це наче ми робимо торти, але ніколи раніше не зустрічали яйця. Тепер ми збираємося зустрітися з яйцем”, – пояснив Елкінс-Тантон.
Як очікується, космічний апарат NASA прибуде до Психеї у 2029 році. Він оснащений чотирма науковими інструментами: камерою, спектрометром для вимірювання складу астероїда, магнітометром для дослідження магнітного поля та телекомунікаційною системою, яка буде подвійним засобом для вимірювання гравітаційного поля та внутрішньої структури Психеї.
Усі вони можуть допомогти вченим дізнатися таємниці Психеї та її ймовірний зв’язок із земним ядром.