Державна установа «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» продовжує здійснювати моніторингові дослідження якості води поверхневих водойм акваторії пляжів, зокрема комунальних пляжів «Митницький», «Казбетський», «Соснівський – 1» у місті Черкаси, міського пляжу у Ватутіному та 28 місць масового відпочинку населення на водних об’єктах.
Про це інформує пресслужба ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ», передає ChesnoNews.
За результатами лабораторних досліджень зразків річкової води та піску, відібраних впродовж останнього тижня, не відповідали гігієнічним вимогам за мікробіологічними показниками шість проб води на пляжах «Митницький» (за кількістю лактозопозитивної кишкової палички та коліфагів) та «Соснівський – 1» (за кількістю коліфагів) у місті Черкаси, ставах «Скеля» та «Городецький» у місті Умань та місці масового відпочинку на річці Тясмин у місті Кам’янка (за кількістю лактозопозитивної кишкової палички).
За санітарно-хімічними показниками не відповідали встановленим нормативам шість проб води на пляжах «Митницький», «Казбетський», «Соснівський – 1» у місті Черкаси та місці організованого відпочинку на річці Ірклій у смт Чорнобай (за показником біохімічної потреби в кисні).
У зв’язку з такою ситуацією на адресу керівників органів місцевого самоврядування, балансоутримувачам пляжів та місць відпочинку на воді направлено листи з відповідними рекомендаціями щодо попередження населення про небезпеку купання у зазначених місцях організованого відпочинку та здійснення інших профілактичних заходів.
Загалом, із початку року з акваторії пляжів та місць масового відпочинку на водоймах відібрано та досліджено 85 проб води за мікробіологічними показниками та 55 – за санітарно-хімічними показниками. Відхилення від гігієнічних нормативів реєструвались у 17 (20,0%) пробах за мікробіологічними показниками (перевищення індексу лактозопозитивної кишкової палички та коліфагів) та у 6 (10,9%) пробах за санітарно-хімічними показниками (перевищення нормативних значень БСК-5).
У пробах води річок Гнилий Тікич, Ірклій, Тясмин, Дніпро ( місця організованого відпочинку у Звенигородці, смт Лисянка, смт Чорнобай, містах Сміла, Чигирин та Канів) виявлені культури НАГ-вібріонів І групи Хейберга, які можуть викликати захворювання на гострі кишкові інфекції.
Крім того, відібрано та досліджено 15 проб ґрунту (пісок) за паразитологічними та радіологічними показниками. З них у двох пробах виявлено відхилення від гігієнічних нормативів за паразитологічними показниками (наявність життєздатних яєць аскарид, цист лямблій). За радіологічними показниками відхилень не виявлено.
Черкаський обласний ЦКПХ продовжує моніторингові дослідження об’єктів середовища життєдіяльності (вода водойм, ґрунт, пісок) у місцях рекреаційного використання населення.
Для безпечного відпочинку на пляжах та місцях рекреаційного водокористування фахівці ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ» рекомендують:
- для відпочинку використовувати спеціально відведені і облаштовані місця;
- мати з собою достатній запас чистої води питної якості;
- не брати із собою на відпочинок продукти, що швидко псуються;
- не ковтати воду при купанні, застерегти від цього дітей;
- не використовувати воду відкритих водоймищ для миття рук, овочів, фруктів, посуду, дитячих іграшок тощо;
- дотримуватись правил особистої гігієни, у першу чергу – мити руки перед вживанням їжі, після відвідування туалету, використовувати антисептики для рук, слідкувати, щоб це робили діти;
- бажано промивати обличчя та очі після кожного контакту з річковою водою (зокрема, питною водою);
- після повернення з пляжу необхідно обов’язково помити руки з милом та прийняти душ;
- дбайливо ставитися до оточуючого середовища: не залишати сміття, залишки їжі тощо.