У Черкасах археологи натрапили на цікавий археологічний об’єкт, який безпосередньо пов’язаний із міським замком кінця XIV — початку XVII ст. – продуктову комору, або шпихлір-арсенал.

Про це йдеться на офіційній сторінці Інституту археології НАН України у Facebook.

Так, у середмісті Черкас цьогоріч поновились археологічні розкопки, які проводить Черкаська експедиція Інституту археології НАН України під керівництвом старшого наукового співробітника відділу археології Криму та Північно-Західного Причорномор’я кандидата історичних наук Дмитра Куштана.

Одним з об’єктів дослідження стала ділянка черкаського Подолу (Нижнього міста) за адресою: вул. Гагаріна, 60. Ці роботи є продовженням минулорічних досліджень, під час яких археологи виявили житлові й господарські споруди черкасців XV—XVIII ст., а також цвинтар XVII—XVIII ст., пов’язаний із розташованою поруч дерев’яною Свято-Троїцькою церквою, що була закладена 1671 року і проіснувала тут до середини ХІХ ст.

“Цьогорічний сезон розпочався доволі плідно: науковці дослідили ще понад 40 поховань (загалом їх уже 186), виявили житло-напівземлянку кінця XVIII ст. Серед знахідок — глиняний посуд, пічні кахлі, монети, свинцеві кулі та формочка для їх відливання, прикраси тощо. Кістяки з цвинтаря вже вивчають фахівці-антропологи. Завдяки ним можна буде більше дізнатися про мешканців Черкас за доби пізнього середньовіччя й ранньомодерного часу, зокрема про їхній фізичний вигляд, демографічні характеристики, хвороби, середню тривалість життя, рівень дитячої смертності”, – зазначається у повідомленні.

Крім того, цьогоріч відновились археологічні розкопки на території Верхнього міста в межах “литовського” замку на Дзеленьгорі. Це другий сезон досліджень тут після 2020 року. Два роки тому археологи працювали на ділянці за адресою: вул. Байди-Вишневецького, 2 (у дворі «Будинку Кринського»), а тепер розширили розкоп на схід – на сусідню ділянку на Старособорному узвозі, 11/3. Серед знахідок – археологічні матеріали різних епох. Найдавніші з них належать до зарубинецької культури (ІІІ ст. до н. е. — І ст. н. е.). Більшість знахідок пов’язана з ранньою історією Черкас, бо ж саме тут розташовувався міський замок кінця XIV — початку XVII ст.

“Ученим пощастило натрапити на цікавий археологічний об’єкт, який безпосередньо пов’язаний із черкаським замком – продуктову комору, або шпихлір-арсенал. Це велика за розмірами (4,5 х 5,5 м) споруда напівземлянкового типу. Наразі розчищено верхню частину заповнення її котловану й виявлено обгорілі рештки дерев’яної конструкції: дощате облицювання стін, стовпи, дошки й балки просілого перекриття. На долівці знайдено рештки згорілої дерев’яної діжі. На превеликий жаль, об’єкт виявився сильно пошкодженим. До речі, найбільшої шкоди йому завдали нещодавно – близько п’яти років тому: колишній власник ділянки без відповідної археологічної експертизи спорудив житловий будинок, який згодом мусив розібрати. Це незаконне будівництво лишило «непозбувні шрами» на черкаському замчищі – знайдену споруду прохромлюють залізо-бетонні палі й перерізає мурований підвал… Утім, і в такому “скаліченому” вигляді об’єкт є цікавим і перспективним для вивчення”, – зауважують фахівці.